Jak často umýváte svého svého psa šamponem?

Veterináři se k umývání psů staví fundovaně. Vysvětlí Vám, proč by se pes neměl sprchovat téměř vůbec.
Psi obecně mytí ve vaně a koupel podstupují neradi. Pes se s oblibou vyřádí v potoce nebo v rybníku, ale do vany se zrovna netěší. Zřejmě ví, proč. Čistá voda psovi nevadí, na rozdíl od většiny koček má vodu rád, ale používání šamponů psům nesvědčí. Přece jen každý šampon, i ten nejjemnější, odmašťuje nejen srst, ale i kůži. Umývání šamponem nejhůř snáší plemena s hladkou, krátkou a rovnou srstí.
pes a míč
Příliš časté mytí šamponem může navíc způsobit, že kůže ztratí přirozenou schopnost odmašťovat se sama. Příroda jaksi nepočítala s tím, že budou zvířata máčena ve vodě s organickým rozpouštědlem.

Bakterie v psí srsti jsou nejen neškodné, ale i prospěšné

Každý šampon, i ten psí, narušuje na povrchu kůže mikroflóru, která funguje jako velice důmyslný samostatný ekosystém. V psím ochlupení se totiž vyskytují bakterie, a ty jsou pro každého psa nepostradatelné. Nejen, že jsou neškodné, ale jsou i prospěšné.
Psí kůže je tenčí než lidská a má slabší vrstvu ochranného tukového mazu. Má také vyšší pH. Kůže a srst, to není jen obyčejný povrch těla, aby drželo pohromadě, je to ochranná bariéra před vnějšími vlivy a před působením infekce. Po každém šamponování se tato přirozená funkce oslabí.
afghánský chrt

Když už umývat šamponem, tak psím!

Štěňata bychom neměli umývat šamponem vůbec, nebo jen velice výjimečně. Dospělému psovi šamponovou koupel dopřejme tak maximálně jednou za půl roku. Pes by neměl po koupeli nastydnout, umývejte jej ve vlažné vodě o tělesné teplotě kolem 36 stupňů a než ho vypustíte ven, vyčkejte, až mu srst úplně vyschne. Při koupání vložte psovi do uší větší kus vaty, aby mu tam nevnikla voda, a pokud možno mu hlavu raději vůbec šamponem nemyjte. A pozor! Horká voda způsobuje přílišné vysušování kůže, stejně tak fénování.
Na mytí psů používejte jen speciální šampon pro psy, je přizpůsobený citlivé psí kůži a jejímu pH. Dobrá volba je tzv. medicinální psí šampon, jehož vhodný typ Vám na dotaz doporučí veterinář.  Rozhodně nepoužívejte na mytí psů šampon určený pro lidské vlasy.
Nejvhodnější způsob očisty psí srsti je vlhký hadřík namočený do čisté vody, tím můžete srst otírat pravidelně a hadřík pak snadno vyperete v pračce.