Proč jsou revize hromosvodu tak důležité

Nezbytnou součástí každého domu, ať už soukromého či veřejného, je i hromosvod. To platí zvláště od doby plošného zavedení elektřiny. Jeho úkolem je přitahovat během bouřek blesky, které by jinak zasáhly onen dům a mohly by způsobit vážné problémy v elektrickém vedení. V současné době je povinnost jejich instalace dokonce dána zákonem, především pak u obytných staveb. Výjimkou jsou například malé kůlny či garáže, kde po většinu času nikdo z nás není a kde také elektřina často není zavedena.

hromosvod na starém kostele

Ovšem aby dobře fungoval, musí být také v odpovídajícím stavu. I to je důvod, proč odborníci doporučují nechat provádět pravidelné revize hromosvodu. Ty by měly být vždy prováděny certifikovaným odborníkem, který má potřebné atestace. Bohužel je to něco, co mnoho lidí zanedbává. Je totiž pravdou, že hromosvody patří k málo poruchovým zařízením, zejména díky své jednoduchosti. Proto lidé často přemýšlí, zda je skutečně nutné platit za jeho prohlídku, když funguje bez problému.

To je pochopitelná námitka, ovšem když se na celou situaci podíváme blíže, zjistíme, že příliš neobstojí. Fakt, že se jedná o málo poruchové zařízení v žádném případě neznamená, že se nemůže rozbít či být poškozeno. A ačkoliv si například všimneme, pokud jej silný vítr například ohne či shodí, existuje řada drobných vad, které nemusíme pouhým okem postřehnout.

střecha domu s hromosvodem

Tou první a asi nejčastější je poškození krytu vodiče. To může způsobit problémy, zejména pokud máme o danou část něco opřeno během bouřky. Elektrický proud danou věc bez potíží spálí na uhel. Závažným probléme je také poškození vodiče samotného. To může vést k přeskočení jiskry, což může velmi snadno způsobit požár, který se těžko dostává pod kontrolu. A věřte, že hasiči s tím mají skutečně bohaté zkušenosti. Rozhodně se tedy vyplatí situaci nepodceňovat. Jistě, v naprosté většině případů prohlídka dopadne dobře, avšak díky tomu budete mít jistotu, že je skutečně vše v pořádku.