Naše povinnosti

Věřte mi, že každé zákony a každé právo má své úplné znění, které je třeba respektovat a taky znát. Úplné znění je takové, že to znamená, že má všechno u sebe uvedené. Všechny své informace nebo podmínky anebo příkazy. Je tam vždycky všechno uvedené dopodrobna. A je to kvůli tomu, aby nedošlo vůbec nikdy k omylu. Protože úplné znění obsahuje všechny informace, které člověk potřebuje v dané situaci znát. Například většinou je to u toho, když třeba si kupujete něco přes internet. Já jsem si kupovala tehdy novou televizi přes internet. A taky jsem tam samozřejmě musela odsouhlasit nějaké podmínky, které jsou v úplném znění. Vůbec tohle nemám ráda, když tohle musím odklikávat. Protože já sama tomu nerozumím, nejsem právník. A jak samozřejmě všichni víme, tak někteří prodejci jsou velmi vychytralí.

I marketing má svá práva a povinnosti.

A dají tam do svých podmínek takové věci, že tomu normální člověk ani nerozumí. A i kdybych tomu rozuměla, tak někdy ty podmínky ani nemůžu splnit, jak je to náročné. Někdy je to tak opravdu složité, že si říkám, že online už nic nikdy kupovat nebudu. Protože přečíst si celé úplné znění, je někdy opravdu obtížné. A nikdy mě to ani nebaví. Například taky, když jsem byla u soudu jako svědek.

Nakupujete online často?

Četla jsem tam úplné znění toho, co mě u soudu čeká. Byla jsem sice jenom svědek, ale čekalo mě tam toho opravdu hodně. Až jsem si říkala, že jsem vůbec k tomuto soudu neměla chodit. Protože to úplné znění jsem četla asi půl hodiny. A bylo tam toho opravdu mnoho, než jsem došla nakonec, tak jsem už zapomněla, co bylo na začátku. Takže si myslím, že náročnost je to opravdu vysoká. Nejlepší je se tomuto vyhnout. Ale to v dnešní době snad ani nejde. Nyní to je skoro všude. Dokonce jsme si všimla, že je to většinou už i v nákupních centrech. Sice chápu, že se chtějí majitelé chránit, ale někdy je to vážně složité.