Postel z dřevěných palet je postel z masivu

Prvním krokem je pořízení výchozího materiálu a potřebného nářadí. A pochopitelně jistá dávka entuziasmu, neboť palety jsou polotovarem, kdy stačí položit je vedle sebe a na sebe a v podstatě si dokážeme výsledek naší práce představit. Jde totiž jen o jejich povrchovou úpravu a spojení jednotlivých desek v jeden celek.
epal palety

Úprava rozměrů

Před započetím prací je vhodné palety položit na zem a rozmyslet se nad finálním výsledkem. Jejich standardní rozměry jsou 120 x 80 cm. Pokud jsme se rozhodli vytvořit jednolůžko o rozměrech 200 x 90, ideální je využít šíři materiálu a spojit tři palety za sebe, resp. z dalších tří vytvořit druhé patro. Konstrukci je možné sice zkrátit, ale po zkušenostech je výhodnější ponechat původní rozměr a šíři 120 cm rozdělit na lůžkovou část a na okrajovou nástavbu. Tu lze pojmout jako odkládací prostor namísto nočního stolku, což se ukázalo jako velmi praktické řešení. Pro tento účel postačí pokrýt tuto plochu jedním borovým prknem o rozměrech 30 x 240 cm a druhým 30 x 120 cm, která zakoupíme v běžném hobby marketu. U dvoulůžka je situace podobná.
beruška na paletách

Opracování

Začínáme tím nejhrubším. Nejprve je třeba odstranit všechny nežádoucí sponky a drobné hřebíčky. Velké montážní hřeby musíme do dřeva zatlouct tak, aby byly hlavičky utopené pod úrovní povrchu, to provedeme např. zámečnickým důlčíkem. Proč? Důvodem je opracování dřeva broušením a hoblováním, kdy by vyčnívající hřeby poškodily smirkový papír.
Následuje hoblování veškerých ostrých hran – jejich sražení v úhlu 45 stupňů. Pak přistoupíme k jemnému vybrušování povrchu prken a k tomu se hodí buď kotoučový nástavec na vrtačku, nebo plochá bruska.
Na závěr pokryjeme okrajovou část postele borovými prkny 30 x 240 a 30 x 120, která budou sloužit jako odkládací plocha. Nezapomene prkna rovněž důkladně zbrousit, pokud je to třeba. Montáž prken provádíme tak, abychom nepoškodili jejich vrchní stranu, montujeme je k paletám zespodu vhodnou délkou vrutů, nebo ocelovými úhelníky, aby vrchní strana prken zůstala hladká a celistvá.
nové palety
Někteří výrobci postelí z palet doporučují impregnovat dřevo Lazurolem nebo Bochemitem proti škůdcům a dřevokazným houbám, většina se však shoduje na tom, že je to zbytečné. Postačí pouhý finální nátěr. Můžete sáhnout buď k efektnímu lakování, případně moření dřeva do exotického odstínu mahagonu, teak apod., nebo natírat konstrukci vodou ředitelným Balakrylem do požadovaného odstínu, aby ladil s okolním nábytkem, kobercem, dlažbou, malbou atd.