Co když nechceme okrasný trávník

Někomu se nedaří, aby měl na zahradě pěkný okrasný trávník, takže se rozhodne, že místo trápení se se skomírající trávou zvolí výhodnější řešení. Jiný zase dává přednost kvetoucí zahradě namísto neustálého vrčení sekačky, a užívá si raději ptačího zpěvu a vůně květin. Důvodů, proč se rozhodnete mít namísto okrasného trávníku raději vysazené rostliny a keře, může být hned několik. V každém případě budete mít vděčnější kvetoucí společníky a méně práce s údržbou trávníku.
tráva a květiny
Trvalkové záhony
Trvalkový záhon je o mnoho méně náročný na úpravu než trávník. Trvalky nepotřebují tolik hnojiva ani vody, a konečným výsledkem je překrásně a vonící kvetoucí plocha. A když dobře zvolíte kompozici, pokvetou vám květiny od jara do podzimu. Pohrát si navíc můžete nejen s tvary rostlin, ale také barvami květů a listů, které se vzájemně skvěle doplňují. Díky svému bujnému růstu úspěšně konkurují plevelu. Jejich uplatnění najdete nejen na větších plochách, pod stromy, na suchých místech, ale také ve stínu.
okrasné keře a posezení
Okrasné keře

Vhodné jsou nízké druhy dřevin a keříků, kterým se daří nejen na místech, kde byl doposud trávník, ale také ve svazích či jiných suchých stanovištích. Zvolit můžete například plazivé růže, třezalku či kručinku. Aby vám dřeviny rychleji pokryly požadovanou plochu, zahustěte jejich výsadbu. V prvním roce jejich vysazení jim věnujte dostatečnou pozornost, a i když jsou to odolné druhy, dopřávejte jim zprvu dostatek vláhy. Za to vás potěší svou zelení i v zimě.
rozkvetlá louka
Okrasné trávy
Okrasné trávy mohou být skvělou exotickou náhradou za obyčejný trávník. Vybírat či kombinovat můžete z mnoha vysokých i nízkých druhů.
Oblázky
Vhodným doplňkem kvetoucí louky může být labyrint cestiček mezi záhony. Když zvolíte cestičky z oblázků, písku, štěrku, kamínků nebo kůry, nabídnou vašim chodidlům navíc i příjemné hmatové vjemy.