Váháte, zda posílat děti na tábor či nikoliv? Zvažte všechna pro a proti

První tábor je nezapomenutelný

Ten den si vybavuji zcela živě. Odjížděli jsme z vedlejšího města, čekal tam na nás takový historický mikrobus, který nás dovezl do České Kanady. Nás dětí bylo asi deset, měli jsme vedoucího (což byl šéf celého tábora) a instruktorku. Bylo to před dvaceti lety. Příroda byla nádherná, všude lesy a louky, pod kopcem řeka. Byla jsem nadšená. Moje nadšení se začalo vytrácet, když jsem zjistila, že místo WC je zde pouze „kadibouda“, že kuchařka se nevrátila z flámu, takže vařil majitel – to nejnechutnější rizoto, které jsem kdy v životě jedla, že místo koupelny nás čeká pouze řeka a že spát budu v obrovském vojenském stanu společně se všemi.

tematický_tábor

Ale přesto to pro mě nebylo tak důležité jako to, že jsem každý den jezdila na koních, starala jsem se o ně a nebyla jsem pod dohledem rodičů. Celý týden volnosti. A to doslova, protože od večeře do snídaně si nás opravdu nikdo nevšiml. Na můj první tábor vzpomínám moc ráda, bylo to maximální dobrodružství.

Proč jezdit na tábory

Jestli uvažujete o pro a proti ježdění na tábory, pojďme se nad tím zamyslet společně. Samozřejmě je tu odloučení od rodičů, které některé děti těžce snáší, ale pozor, mnohdy ho těžce snáší spíše rodiče než děti. Na táboře je jiný svět. Děti získají nové kamarády, učí se větší samostatnosti, novým dovednostem a zažijí nejedno dobrodružství. Pokud se bojíte, že si nebudou čistit zuby, budou chodit v jednom tričku celý týden nebo že nebudou jíst, co se jim uvaří, máte zbytečné obavy. Vedoucí na čištění zubů dohlédne, a i kdyby ne, tak se to týden nezblázní. V jednom tričku také klidně můžou být, a pokud bude opravdu špinavé, vedoucí vaše dítko určitě upozorní.

v_srdci_přírody

A jíst váš potomek bude, to nemějte strach. Protože hlad je nejlepší kuchař a po celém dni běhání venku, zdlábne i to, co by normálně nejedl.

Překonejte své strachy

Pokud se bojíte, že tábor nebude mít kvalitní zázemí, tak jako jsem popisovala v úvodu článku svůj tábor, nemějte strach. Zařízení, kam jezdí děti, jsou pod přísnou kontrolou hygieny a vše musí být v naprostém pořádku. Pokud vaše děti chtějí, pusťte je. Až přijedou plní dojmů a nadšení, nebudete litovat.