Atraktivní ženy jsou placeny lépe, uvádí socioložka

Socioložka Petra Anýžová představila výsledky svého výzkumu o trhu práce. V něm se zabývala mírou vlivu, který představuje atraktivita při pohovorech, povýšení i zvýšení mzdy. Studie ukázala, že velmi krásné ženy dostávají zaplaceno až o deset procent více než je průměr. Na druhou stranu ošklivé pracovnice jsou placeny o čtyři procenta méně.

žena na schůzce

Muži vs. ženy

Rozdíly v příjmech odlišných pohlaví zde byl odjakživa a přesto, že jsou dnes rozdíly menší, stále se s nimi můžeme setkat. Zcela odlišnou kategorií jsou ovšem rozdíly mezi osobami stejného pohlaví, stejného vzdělání a na totožné pozici. Právě tam se často finanční obnos určuje podle fyzické atraktivity jedince. U mužů rozdíly ovšem nejsou tak znatelné jako u něžného pohlaví.

 

Proč na tom záleží?

Otázkou zůstává, proč je pohlednost tak důležitá. Odpovědí je, že o ni ve skutečnosti vůbec nejde. Lépe vypadající lidé jsou ovšem pod psychologů sebevědomější, stabilnější a výkonnější. Oplývají také mnohem lepšími komunikačními a sociálními dovednostmi, protože jsou si sebou díky svému vzhledu více jistí. Naopak lidé, kteří se sebou nejsou spokojeni, jsou uzavřenější a méně sociálně zdatní.

 

Z toho vyplývá, že vzhled není všechno. Pokud nejste od přírody krásní, nemusíte zoufat. Stačí se naučit vystupovat sebevědomě, svědomitě pracovat a dostatečně komunikovat. Díky tomu zapůsobíte a dosáhnete stejného dojmu jako atraktivní jedinci.

pracující žena

Zaměstnavatelé chtějí kompetenci i hezkou tvář

Překvapivě je vliv příjemného vzhledu vyšší u mužů. Každý zaměstnavatel často požaduje nejen praxi, schopnosti a dovednosti, ale také vzhled. Chtějí mít totiž tým, který bude nejen efektivně a svědomitě pracovat, ale také budou firmu reprezentovat. Při pohovorech je u každého pohlaví důležité něco trochu jiného. Pro muže jde o:

  • kompetentnost,
  • fyzická atraktivita.

 

Naopak u žen se jedná především o:

  • sebevědomí,
  • motivace,
  • otevřenost ke změně (samostatnost, kreativita ad.).