Jak se chovat v divadle

Každá společenská událost má svoji nepsanou etiketu, kterou je vhodné dodržovat. Divadlo je specifické místo, kde platí mnoho pravidel slušného chování.  
prázdné hlediště

Příprava do divadla

Lístky na divadelní představení kupujte vždy s předstihem, abyste si zajistili ta nejlepší místa. Také si zhruba zjistěte, o jakou hru půjde, abyste v polovině děje nechtěli odcházet. Dle formátu představení a typu divadla volte svůj oděv.
Běžné představení:
–          Pro muže je vhodný tmavý oblek, jednobarevná košile, vhodně zvolená kravata ke košili, černé šněrovací boty a tmavé ponožky.
–          Pro ženy se doporučují koktejlové šaty a k nim adekvátně zvolená obuv.
Premiéry:
–          Pro muže smoking.
–          Pro ženy velká toaleta.
Alternativní a malá divadla:
Zde jsou pravidla méně formální, a proto není etiketa tak striktní. Můžete přijít v obleku nebo hezkých šatech, ale připouští se i běžná trička či košile.
Obecně platí, že byste do žádného divadla neměli přijít ve stylu „tenisky a džíny“ a také, pokud nebudete v loži, nesmíte mít žádnou pokrývku hlavy.

Po vstupu do divadla

Oblečení do šatny vždy odkládá muž. V případě stejného pohlaví padá tento úkol na mladšího. Muž nebo mladší z dvojice dává vstupenky uvaděčce a vstupuje první do řady sedadel. Pokud máte místa uprostřed řady, snažte se být na místě co nejdříve. Jestliže jsou vaše místa na kraji, počkejte až bude většina sedadel v řadě obsazena. V případě, že přijdete na představení pozdě, vyčkejte do přestávky. Muž usedá po pravici ženy, ovšem pokud je z opačného místa lépe vidět, lze udělat výjimku. Žena by také neměla sedět na okraji řady, a proto i zde neplatí pravidlo muže na pravé straně a lze si místa vyměnit.
baletní představení

Průběh představení

Během přestavení si nešeptejte, nenaklánějte hlavy k sobě a nešustěte pytlíky. Mobily mějte vypnuté, protože i pouhé dívání se na displej může být pro okolí otravné. Co je ale v divadle přípustné, dokonce i žádané, jsou projevy týkající se představení. Pokud se Vám hra líbí, tak tleskejte a smějte se. Výhodou divadla je, že herci vždy s hraním počkají až se dotleská nebo až se publikum zasměje. Pro herce je povzbuzení, když se děj publiku líbí.

Konec představení

Odcházejte až po děkovačce hercům a po stahnutí opony. I kdyby se Vám představení nelíbilo, je neslušné odcházet dříve. Odcházejte v klidu a postupně. Při opouštění sedadel počkejte, až odejdou lidé blíže východu. U šatny platí opět stejná pravidla a to, že oděv vyzvedává muž nebo mladší z dvojice.