Jaké využití mají lískové oříšky

Není pochyb o tom, že lískové oříšky https://www.nakliceno.cz/liskove-orechy/ jsou nejčastěji pěstovaným typem ořechů u nás. Překonávají svým výskytem dokonce i ty vlašské, které jsou však známější a typičtější.

Je to proto, že lísku lze pěstovat mnohem snadněji – roste v podstatě jako plevel. Najdeme ji na mnoha zahradách u rodinných domků, kde roste v podstatě planě a jedinou péčí, které se jí dostává, je posbírání plodů na podzim.

orisky1

Koneckonců, tento druh ořechů je tak oblíbeným, že se objevuje i v pohádkách. Jsou to například Tři oříšky pro Popelku, kde se v naprosté většině zpracování jedná právě o ty lískové, pak je tu Princezna s lískovými oříšky a mnohé další.

To vše je sice dobré, ale co s nimi můžeme dělat? Jaké jsou možné způsoby jejich úpravy? Tím asi nejčastějším a rozhodně nejzdravějším způsobem konzumace je jedení za syrova. Jistě, pro někoho může být problém prokousnout tuhou slupku, avšak odměna je více než dobrá.

Nesmíme také zapomínat, že podobně jako ostatní ořechy, i ty lískové jsou zdrojem esenciálních olejů a vitamínů. A těch máme nejvíce právě v syrovém stavu.

Pokud však z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete jíst lískové oříšky syrové, pak nemusíte zoufat. Jsou zde i jiné způsoby úpravy a co je dobré je fakt, že naprostou většinu z nich můžete běžně koupit prakticky v kterémkoliv obchodě.

orisky2

Nejprve zde máme pražení. To se hodí, pokud je chcete konzumovat po způsobu brambůrek či popcornu. Mohou být slané či nesolené a s různými příchutěmi právě na způsob brambůrků, jako je paprika nebo pálivé chilli. Stačí si jen vybrat tu, která vám nejvíc chutná.

Někdy je ale potřebujete jako přísadu do pečení, například vánočního cukroví. Zde by nejspíš nebyl dobrý nápad dát do těsta celé oříšky. I proto se prodává jejich na jemno namletá varianta, která je pro tento účel ideální.

Nakonec závisí na vás, vaší chuti a potřebách, jaký způsob úpravy si vyberete. Důležité je, že vám bude chutnat.